A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Волоківська громада
Чернівецька область, Глибоцький район

Cвятковий концерт до «Дня села», у день Храму Волоки

Дата: 25.05.2017 14:34
Кількість переглядів: 187

22 травня 2017р., у центрі Волоківської ОТГ відбувся святковий концерт до «Дня села Волоки», яке святкують кожного року за давньою традицією до дня Храму у Волоці  в день Святого Миколая. Концерт під відкритим небом відбувся після святкової служби у церкві.

Цього року свято Храму села було масштабним, різноманітним та цікавим. Відкрили концерт церковний хор «Корул Господарілор», який вперше в історії громади заспівали Гімн села Волока, автор слів та музики Дмитро Поклітар. Виступали молоді таланти села, починаючи з вихованців садочка, учнів школи, дитячий оркестр народних інструментів «Мугурел», який недавно зайняв перше місце серед юніорів у Чернівецькій області, поряд з народно-аматорським оркестром народних інструментів «Трандафир». Також виступав наш народний артист Микола Минтенко, який нагороджений званням «Почесного громадянина Волоки», та  народно-аматорский хор «Кодрій Космінулуй». Сільський голова Валентин Ів. Глопина вручив дипломи подяки Дмитру Поклітар, автору слів та мелодії гімну села, та Івану Олентерюк, автору гербу села Волока. 

На свято завітали і відомі народні зірки з Румунії. На сцені та в кругу дітлахів виступали Илие Караш, Диана Лупаштян, Адріана Бучевскі, та улюбленець публіки Григорій Герман. Також були запрошені танцювальний ансамбль «Букурія» яки здивували всіх своїми гарними та веселими танцями!

 

Cand amintim de frumoasa comuna de vrednici romani, situata pe malurile Batranului Derelui si umbrita de geana argintie a legendarilor Codri ai Cosminului, unde viteazul si credinciosul Domn Stefan cel Mare si Sfant a repurtat una dintre cele mai stralucite victorii, batandu-i pe lesi, trebuie nu numai sa spunem ca bogatia,  etnicii romani din Voloca, au obtinut-o prin harnicie, ci si sa amintim  de radacina lor razeseasca, ca  originile li se trag de la stramosii nostri, dacii liberi. Or, Romania a fost si e aici, pe acest pamant strabun, unde se canta, se cugeta, se vorbeste în graiul strabunilor, pe acest picior de rai, udat de lacrimile durerii ale represaliilor si deportarilor,  dar si de cele ale bucuriei, cand tinerii îmbraca frumosul costum national si se încing în hora mare.

Si în frumoasa zi de 22 mai, Praznicul hramului Bisericii „Sfantul Ierarh Nicolae” de vara (pe stil vechi) a vibrat în unison cu  splendidul spectacol de muzica si dans popular romanesc, organizat prin osardia primarului Valentin Hlopina, directorului Casei de Cultura, Ion Semeniuc, dirijorului Ion Bodnar.

Dupa Sfanta Liturghie, oficiata de un sobor de 27 de fete bisericesti din  raioanele romanofone din tinut, printre care  8 originari din comuna Voloca,  în frunte cu precucernicul Ioan Gorda, protopop de Hliboca, enoriasii si oaspetii au ascultat smeriti cuvantul duhovnicesc, rostit de preacucernicul Vasile Paulencu,  parohul Bisericii din Crasna, originar din Voloca,  care s-a referit la semnificatia sarbatorii, cum trebuie sa traim ca sa-i urmam faptele Sfantului Ierarh Nicolae, patronul sfantului locas de închinare, miruindu-i pe vlastarii romanilor locali.

Onorandu-i pe voloceni nu doar cu prezenta sa, ci si cu un calduros mesaj de felicitare, diplomatul Edmond Neagoe, consul la Consulatul General al Romaniei la Cernauti, ne-a amintit  de sfintele vestigii ale Neamului, pastrarea credintei, limbii si tezaurului popular,: „Îmi face o deosebita placere, este o datorie de onoare ca astazi sa ma aflu în mijlocul dumneavoastra, ca si de multe alte dati, sa transmit un mesaj de felicitare, de ganduri bune din partea conducerii Consulatului Romaniei la Cernauti, dnei Eleonora Moldovan, din partea Statului Roman. Va spunem ca suntem mandri de dumneavoastra ca aveti un sat atat de bogat, mestesugul de a coase rochii de mireasa  ducandu-va faima în leme. Ne bucuram si de faptul ca va cresteti frumos copiii, în credinta si dragoste. Ceea ce va va ajuta sa dainuiti peste veacuri este bogatia  spirituala, pentru ca am citit cu atentie cartea profesorului Nicolae Mintencu „Folclor din Voloca pe Derelui” si am asistat la cateva momente de varf din viata dumneavoastra – Festivalul raional  de colinde, cateva editii, dar si frumusetea portului popular, a limbii romane pe care o vorbiti, va dorim ca ele sa dainuiasca aici, la Voloca pe Derelui”.

Emotionat, mereu cu grijile comunei, primarul Valentin Hlopina a constatat ca  e o sarbatoare placuta,  adaugand ca data viitoare ne va invita la hramul satului în incinta  Caminului cultural reparat capital si renovat,  caci în acest scop au fost alocate un milion de grivne din bugetul local si cu sprijinul locuitorilor comunei vor fi efectuate lucrarile de renovare: „ Dorim ca în viitor  Casa de Cultura, unde va fi arborat drapelul si  expusa stema Volocii, sa devina Centru de pastrare si promovare a traditiilor si culturii romanesti, deoarece de la Cernauti pana la Hliboca comuna Voloca este unica purtatore  a culturii si limbii romanesti. Multumim mult ca la toate sarbatorile noastre de suflet alaturi de noi e prezent Consulatul General al Romaniei la Cernauti, condus de dna Eleonora Moldovan. De data aceasta ne-am bucurat de prezenta domnului consul Edmond Neagoe”. Am adauga ca ar fi bine ca acest Centru  sa poarte numele unei personalitati de marca a intelectualitatii si culturii din localitate, precum, de exemplu, „Ioan Paulencu”, Artist al Poporului din Republica Moldova. Însa denumirea urmeaza, desigur, sa fie aleasa la dorinta localnicilor, caci Voloca e într-adevar bogata în talente populare.

Cu un mesaj de felicitare a fost prezent la praznicul Sfantului Ierarh Nicolae si Gheorghe Pridii, seful ARS, care le-a dorit volocenilor pace si fericire, iar comuna lor înfloritoare sa înfloreasca  si în continuare în cununa Bucovinei.

A lacrimat, ascultand cantarile divine ale coristilor din Voloca,  Hrusauti, Tureni, „frumuseti fara de care n-ar putea omul sa traiasca si sa nu le pretuiasca”, dupa cum a marturisit parohul Bisericii Sfantul Ierarh Nicolae, Ioan Gorda,  felicitandu-i pe toti acei care poarta frumosul nume Nicolae – Biruitorul, adresandu-le cuvinte de multumire tuturor preotilor care au luat parte la serviciul divin, protopopilor de Herta si Noua Sulita,  diplomatului roman Edmond Neagoe, consul la misiunea diplomatica romana la Cernauti, care adeseori e prezent la praznicele noastre bisericesti,  sefului ARS Hliboca, Gheorghe Pridii, primarului Valentin Hlopina pentru sustinere si întelegere, ca e mereu cu sufletul si faptele alaturi de consateni. „E bine ca-l sarbatorim pe Sfantul Ierarh Nicolae  de 2 doua ori pe an – la 22 mai si la 19 decembrie, cand e post, caci, cu cat mai mult ne vom ruga, cu atat mai bine ne va fi”, anuntand ca în magazia Bisericii se afla în vanzare o carte despre istoria comunei Voloca si Bucovinei, editata de ziaristul Gheorghe Gorda.

Sub acordurile orchestrei, pe scena improvizata langa Casa de Cultura,  primarul Valentin Hlopina  a înmanat diplome pentru promovarea valorilor istorico-culturale ale satului Voloca lui Dumitru Poclitar, autorul imnului comunei (versuri si muzica), membrilor Corului gospodarilor din Voloca, dirijati de Ion Bodnar, care pentru  prima data au interpretat imnul Volocii, profesorului Ion Olenteriuc, autorul stemei  comunei,  tanarului interpret  Marius Ursuleac din localitate.

Margaritarele tezaurului nostru popular au stralucit în cununa sarbatorii cum numai maestrul Ion Bodnar a dat start primelor acorduri ale spectacolului, interpretand imnul comunei Voloca, într-un sirag  de pietre rare perindandu-se evoluarile maestrilor Corului „Codrii Cosminului” din Hrusauti, condus de Gheorghe Sadovei, celor mai mici artisti în ascensiune din Ansamblul de dans „Ghioceii” – romanasilor de la Gradinita, condusi de Valentin Diaconu, hramul exceland cu vestitul Ansamblu de muzica populara „Trandafir”, condus de dirijorul Ion Bodnar, cu neîntrecutul si îndragitul rapsod  Nicolae Mintencu, Învatator Emerit al Ucrainei, talentatii solisti Ion Semeniuc, seful Casei de Cultura si moderatorul manifestarii,  Ciprian Lupascu, Alexandra Paulencu, Marina Milosinscaia, Marius Ursuleac,  Ansamblul de Instrumente Populare Mugurel, dirijat de Mihai Diaconu, solistii instrumentisti Ion Nichita (nai), Vladut Zlotar (vioara), Florin Popovici si Vasile Ciocoliuc (trompeta), focul iubirii de grai, cantec, port national, traditii s-a încins prin aparitia în scena a dansatorilor Ansamblului popular „Bucuria” din Dinauti, raionul Noua Sulita, condus de Serghei Reabco

Dupa cum a constientizat, prezenta la hramul Volocii e o datorie de onoare ce-i provoaca dl consul Edmond Neagoe  emotii ori de cate ori e alaturi de voloceni: „Va multumim ca existati, ca ati perpetuat aici,  pe malul Dereluiului, traditia romaneasca,  ca aveti un port popular si o limba atat de frumoase. Sa le pastrati  ca sa dainuiasca în vecii vecilor”.

Pentru prima data, invitati de onoare la sarbatoarea comunei au fost tinerii, adoratii si talentatii interpreti de muzica populara romaneasca din Bucovina Ilie Caras, Grigore German, Adriana Bucevschi si Diana Lupastean.

Bucuros de prezenta numeroasa la hramul satului, cunoscutul si îndragitul interpret de muzica populara Ilie  Caras, originar din Ropcea, raionul Storojinet,  i-a surprins pe voloceni prin vocea-i duioasa si maiestria interpretativa, fermecandu-i cu doru-i de bastina, cu cantecele vesele si voia buna.

Simpaticul si talentatul artist hertan si bucovinean  Grigore Gherman  i-a fascinat pe romanii din Voloca si pe oaspetii lor  prin vocea-i maiastra si tinuta-i distincta, printre  piesele sale muzicale exceland, în deosebi, cele consacrate zbuciumatei istorii a Bucovinei, împartita în doua.

Ambii cantareti s-au prins în iuresul dansului cu micutii si tinerii voloceni, cu dansatorii din Dinauti, alaturi de fermecatoarele si neîntrecutele interprete Adriana Bucevschi si Diana Lupastean, încheind, prin cantec si frumusete,  efervescenta sarbatorii, astfel transformand  hramul comunei într-un  surprinzator miracol.

 Nicolae TOMA« повернутися

gromada.org.ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь