Мешканці Волоки встановили додаткове вуличне освітлення за власні кошти.

Дата: 16.03.2018 12:53

Спільний міні-проект громади і влади реалізували у Волоківській ОТГ з жовтня 2017-го по березень 2018-ий.

"За допомогою громади Волоки вдалось розширити мережі вуличного освітлення на 13 кілометрів, по Волоці і частково -  Грушівці. Ми зібрали людей, пояснили, чому є така потреба, і мешканці за свої кошти протягли кабель, встановили лед-ліхтарі. Тепер мережі передають у власність сільській раді і сільська рада сплачуватиме за спожиту електроенергію", - сказав голова Волоківської ОТГ.

Валентин Глопіна додав, що мешканці села завжди допомагають фінансами на утримання шкіл та інших бюджетних установ у громаді .

Locuitorii comunitatii teritoriale unite Voloca beneficiaza de un iluminat public modern si economic.

Datorita implementarii unui mini-proiect, pus la cale de catre locuitorii comunei in perioada octombrie 2017 – martie 2018, sistemului de iluminare stradala din Voloca se bucura de o extindere semnificativa care va imbunatati vizibilitatea conducatorilor auto si va oferi mai multa siguranta cetatenilor.

Dupa cum a precizat domnul Valentin Glopina, primarul Volocii, este vorba despre extinderea retelei de iluminat public pe o portiune de 13 kilometri.

„Cu ajutorul locuitorilor comunei am reusit sa extindem reteaua de iluminat public pe o lungime 13 kilometri – la Voloca si partial la Grusauti. Le-am explicat care este situatia si oamenii au actionat. Pe cont propriu au achizitionat cablu de alimentare, apoi au montat becurile cu LED. Plata pentru energia electrica furnizata va fi achitata de primaria comunei”, spune Valentin Glopina, precizând ca gospodarii mereu contribuie la finantarea scolilor si a altor institutii bugetare din comunitate.

Trebuie de precizat ca dispozitivele ce folosesc LED-uri sunt o alternativa ce ofera o lumina de calitate mai buna si consuma mult mai putin decât becurile incandescente.