Волоківська громада
Глибоцький район, Чернівецька область

Profesorul Nicolae Mintencu din regiunea Cernauti a primit mentiunea Parlamentului de la Kiev „Pentru merite deosebite”.

Nicolae Mintencu, profesor emerit al Ucrainei, etnic român, rapsod popular din Voloca pe Derelui, regiunea Cernauti, a primit  mentiunea Parlamentului ucrainean (Rada Suprema) pentru „Merite deosebite fata de poporul Ucrainei” în promovarea valorilor culturale si învatamântului.

Mentiunea a fost înmânata la Hliboca, în timpul sedintei de bilant a Sectiei raionale de Cultura Hliboca, de catre parlamentarul de etnie româna din Rada Suprema Grigore Timis. Mentiunea a fost semnata de presedintele Parlamentului de la Kiev Andrii Parubii.

De mentionat ca Nicolae Mintencu este unicul profesor de limba si literatura româna din Ucraina care detine titlul de Profesor emerit. Activitatea pedagogica si-a desfasurat-o în Scoala de cultura generala din satul Voloca, raionul Hliboca, regiunea Cernauti, fiind profesor de limba si literatura româna.

Parlamentatul Grigore Timis a mentionat ca prin activitatea sa pe tarâmul pedagogic Nicolae Mintencu a promovat valorile culturale si tinerele talente în spatiul nord-bucovinean, dar si dincolo de hotarele tarii. Mai mult decât atât, Nicolae Mintencu este pasionat de folclorul românesc, poezia lirica, fiind si autorul mai multor plachete de versuri, culegeri de folclor si carti dedicate istoriei tinutului natal.« повернутися до списку новин

Cайт розроблений в рамках проекту "U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку", що фінансується спільно Европейським Союзом і його державами-членами: Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією;
впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH