A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Волоківська громада
Чернівецька область, Глибоцький район

Учні Волоківської ЗОШ І-ІІІ ст. під керівництвом Онофрейчук Марії здобули бронзову нагороду на виставці «Сучасні заклади освіти» у Києві, за активну участь у процес якісних змін сучасного навчального процесу.

Дата: 30.03.2017 10:31
Кількість переглядів: 198

16-18 березня 2017 р. у Києві в Палаці дітей та юнацтва відбулася VIII щорічна виставка «Сучасні заклади освіти – 2017» та п’ята  виставка освіти за кордоном «World Edu», організаторами яких виступили компанія «Виставковий Світ» за підтримки та участі Міністерства освіти і науки України й Національної академії педагогічних наук України.

Учні Волоківської ЗОШ І-ІІІ ст. під керівництвом Онофрейчук Марії здобули бронзову нагороду на виставці «Сучасні заклади освіти» у Києві, за активу участь у процес якісних змін сучасного навчального процесу.

Виставка зібрала майже 800 представників із усіх регіонів України та 14 держав світу: Польщі, Австрії, Німеччини, Швейцарії, США, Болгарії, Чехії, Литви, Молдови, Грузії, Словаччини, Румунії, Угорщини, Китаю та Італії.

У межах виставки 16 березня нагородили переможців рейтингових виставкових конкурсів, конкурсу з 9 тематичних номінацій із врученням Гран-Прі, золотих, срібних, бронзових медалей, сертифікатів якості наукових публікацій відповідно до показників міжнародної наукометричної бази даних Scopus.

 

SCOALA ROMANEASCA DIN VOLOCA – DISTINSA CU MEDALIA DE BRONZ

 

Comuna Voloca, aceasta frumoasa si pitoreasca asezare romaneasca din apropierea Cernautiului, vechii ctitorii a lui Alexandru cel Bun, invecinata cu Dumbrava Rosie si cu Legendarii Codri ai Cosminului unde, in octombrie 1497, cu 520 ani in urma, Voievodul Stefan cel Mare a castigat una din cele mai victorioase batalii, invingandu-i pe lesi si pe regele lor, Ioan Albert, e vestita in intreaga lume nu doar prin mestesugul rochiilor de mireasa, ci si prin personalitati marcante, precum fratii Paulescu si Pintilescu, Artistii Poporului din Moldova, Ioan Paulencu si Dina Cocea etc., prin pastrarea din mosi-stramosi a portului popular, a datinilor si traditiilor romanesti, pe care gospodarii le transmit cu dragoste generatiei tinere. Oriunde nu s-ar afla, volocenii, peste tot, seamana dor de Tara si de grai, urcand scara succesului la orice concurs si festival, fie national sau international.

Desi nu e de mirare faptul ca acesti vlastari de vita romaneasca revin intotdeauna la bastina incununati de lauri, si de data aceasta, elevii Scolii Medii Voloca pe Derelui, condusi de directorul adjunct Maria Onofreiciuc, participand la Expozitia Internationala „Institutiile de invatamant moderne – 2017” ce s-a desfasurat intre 16-18 martie a.c. la Casa de creatie a copiilor si tineretului in capitala Ucrainei, or. Kyiv, alaturi de semeni din 750 de institutii de invatamant din Ucraina, Romania, Republica Moldova, Bulgaria, Georgia, Polonia, Slovenia, Lituania etc., au fost distinsi cu medalia de bronz si diploma pentru participarea activa la crearea sistemului invatamantului national actual calitativ.

Ce-i drept, tinerii, incurajati si sustinuti de conducerea scolii (director Gheorghe Poclitar), de profesori si parinti, au muncit cu perseverenta asupra temei lucrarii „Procesele inovatoare in formarea unei personalitati creatoare si educatia tinerei generatii”, reliefand procesul educativ si formarea personalitatii intr-o scoala cu limba romana de predare din nordul Bucovinei, in deosebi prin experienta activitatii profesorului de limba si literatura romana, rapsodul Nicolae Mintencu, Invatator Emerit al Ucrainei, anume prin zestrea mostenita din batrani – comoara pastrata de veacuri cu sfintenie la Voloca – portul national, dansul si cantecul popular.

De altfel, si in cazul respectiv, a fost confirmat inca o data adevarul ca doar iubindu-si graiul, studiind si cunoscand bine  limba materna, copilul insuseste excelent si alte limbi, in special elevii de la SM Voloca vorbesc fluent si limba de stat – ucraineana. Deci, limba romana nu e o piedica in calea succesului si perseverarii tinerilor.

 

Felicia NICHITA http://www.zorilebucovinei.com/news/show/1750/ 28 martie 2017 р.

 


« повернутися

gromada.org.ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь